UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 (52) 349 53 13

 stomedgabinet@stomed.eu

  • STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzęt
    STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzętZdjęcie rentgenowskie cyfrowe to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce stomatologicznej. Przez wzgląd na budowę zębów oraz kości twarzy - tkanki twarde, RTG nie wymaga użycia środka kontrastującego, dzięki czemu zwiększa komfort badania i stanowi doskonałe rozwiązanie współczesnej stomatologii.

 

 

 

 

Wskazaniem do zastosowania badania RTG jest najczęściej diagnostyka chorób zębów oraz zmian w obrębie kości i tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcia rentgenowskie stosuje się również w celu zdiagnozowania zatok przynosowych oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Badania RTG równie często wykorzystuje się do oceny skutków badania ortodontycznego i w diagnostyce onkologicznej.

 

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Kolejną zaletą stosowania tego typu rozwiązania w stomatologii jest jego nieinwazyjność oraz brak możliwości wystąpienia po tym badaniu powikłań.

 

Przeciwwskazania do wykonania badania RTG w diagnostyce stomatologicznej są takie same jak w każdej dziedzinie medycyny. Zdjęcia rentgenowskie u kobiet w ciąży, jak również u kobiet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, jeśli istnieje podejrzenie zajścia w ciążę, mogą być wykonywane tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Należy pamiętać, że u dzieci stosuje się zmniejszoną dawkę promieniowania oraz aby badań tych nie wykonywać zbyt często. Warto więc poinformować swojego lekarza, jeśli w ostatnim czasie mieli Państwo wykonywane takie badanie lub inne z użyciem promieniowania jonizującego.