Stomatologia dziecięca

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to bardzo ważny moment w jego życiu. W jej wyniku u naszego malucha kształtuje się sposób postrzegania lekarza dentysty oraz pierwsze poczucie istoty dbania o higienę jamy ustnej. W wyniku zmian, których doświadczamy w obecnych czasach, placówki szkolne nie zatrudniają stomatologów a same nie kładą już tak dużego nacisku na uświadamianie dzieci czym i jak ważna jest higiena stomatologiczna.

Mała dziewczynka siedzi na fotelu dentystycznym, trzymając w ręce lusterko
Image by ArthurHidden on Freepik

Brak źródła nauczania oraz odpowiedniej opieki stomatologicznej od najmłodszych lat sprawia, że już w bardzo młodym wieku dzieci mogą mieć poważne problemy z próchnicą. Odpowiednio poprowadzone wizyty u dentysty sprawiają, że u naszych pociech kształtuje się świadomość konieczności dbania o higienę jamy ustnej. Dzięki temu dziecko nie wymaga leczenia a jedynie wizyt kontrolnych. Podczas wizyt dzieci w gabinetach najważniejsze jest stworzenie przyjaznej atmosfery tak, by maluchy chciały wspólnie z nami uczestniczyć w edukacji stomatologicznej.

Dziewczynka zbija piątkę z dentystką
Image by prostooleh on Freepik

Maluchy zdobywają wiedzę poprzez zabawę, pokazywanie, i aktywne formy przekazywania wiedzy. Przy takich wizytach bardzo ważne jest, by z cierpliwością i wyrozumiałością pokazać, czym jest higiena jamy ustnej i właściwe nawyki. W podejściu dziecka do wizyt u dentysty zawsze bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Wspólnie z nimi pomagamy kształtować prawidłowy zwyczaj utrzymania właściwej higieny w buziach naszych pociech.

Dzięki wspólnej pracy nasze dzieci rosną ze zdrowymi zębami. Zapobiega to stresom związanym z bolesnym leczeniem, które nie pozostaje obojętne dla najmłodszych.

Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że zęby mleczne nie wymagają leczenia. Nic bardziej błędnego. Zęby mleczne w ten sam sposób jak i zęby stałe wymagają kontroli stomatologicznej.

Wizyty kontrolne dzieci

Kontroli dentystycznej wymagają już dzieci bardzo małe. Edukacja stomatologiczna najmłodszych jest utrudniona ze względu na brak dentystów w szkołach czy przedszkolach. Obowiązek ten spada na rodziców, którzy są wspierani przez specjalistów stomatologów.

Im dłużej nasze dziecko będzie się cieszyło zdrowymi mleczakami tym później zaczną się problemy z zębami stałymi. Zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych może prowadzić między innymi do wad zgryzu. Ze względu na szybsze tempo wzrostu naszych pociech wizyty kontrolne u stomatologa powinny mieć miejsce co najmniej raz na kwartał.

Profilaktyka

Aby zapobiec zbyt wczesnym problemom najlepiej jest rozpocząć profilaktykę zębów mlecznych tuż po urodzeniu dziecka:

  • Nie należy podawać dzieciom oblizanego smoczka, gdyż może dojść do zakażenia florą bakteryjną występującą w jamie ustnej rodzica.
  • Zaleca się przemywanie dziąseł niemowlęcia gazikiem nasączonym na przykład w przegotowanej letniej wodzie.
  • Nie należy podawać dziecku przed snem słodkich napojów i pokarmów.

Profilaktyka zębów mlecznych

Gdy pojawią się zęby mleczne niezbędne jest kształtowanie prawidłowych nawyków dbania o higienę u dziecka. Ogromną rolę w tym zakresie odgrywają rodzice, gdyż to oni przebywając ze swoim maluchem na co dzień, odpowiedzialni są za zaszczepienie mu prawidłowych zwyczajów związanych z higieną jamy ustnej oraz ich kontrolę.

Najważniejsze nawyki związane z myciem zębów:

  • Szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie
  • Czas szczotkowania powinien wynosić co najmniej 3 minuty
  • Ważne też jest nauczyć dzieci odpowiedniej techniki mycia zębów

Szczególnie ważne zabiegi u dzieci, które pomagają chronić zęby to:

Lakowanie – bezbolesny zabieg polegający na pokrywaniu zębów trzonowych i przedtrzonowych specjalnym lakiem.

Fluoryzacja – bezbolesny zabieg polegający na pokrywaniu zębów specjalnym preparatem z fluorem, który wzmacnia szkliwo.

Pierwsze ząbkowanie

Wyrzynanie się zębów mlecznych jest to proces bardzo uciążliwy dla większości dzieci jak i rodziców. Towarzyszą mu dość charakterystyczne objawy takie jak: zwiększenie wydzielania śliny, nabrzmienie, zaczerwienienie, swędzenie dziąseł. Powstaje miejscowy stan zapalny, który naturalnie towarzyszy ząbkowaniu. Aby zapobiec niekomfortowemu odczuciu dziecko usiłuje trzeć, pocierać swędzące dziąsła wszelkimi przedmiotami jakie jest w stanie włożyć do buzi.
W związku z tym w ustach naszego dziecka lądują rączki, zabawki i gryzaki.

Możemy te dolegliwości zmniejszyć. Jeśli objawy nie są zbyt silne wystarczy podać maluchowi specjalny twardy gryzak. Pocieranie nim dziąseł załagodzi swędzenie. Ukojenie naszemu dziecku przyniesie również przemywanie dziąseł naparem z rumianku. W tym celu należy nasączyć sterylną gazę w płynie, owinąć nią palec i delikatnie obmywać dziąsła. Musimy przy tym pamiętać o zachowaniu idealnej higieny. Gdy objawy są wyjątkowo nasilone, warto skonsultować się z lekarzem. Wówczas , jeśli dziecko nie jest uczulone, stomatolog przepisze specjalny żel lub maść, którymi należy smarować bolące dziąsła. Preparaty te zmniejszają dolegliwości, gdyż mają właściwości miejscowo znieczulające i odkażające.

Kiedy zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby

Na ogół zęby mleczne u dziecka zaczynają się pojawiać ok. 6-tego miesiąca życia. Jako pierwsze wyrzynają się dwa dolne siekacze, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy pojawiają się dwa górne. U niektórych niemowlaków proces ząbkowania rozpoczyna się dopiero pod koniec pierwszego roku życia i jest to nadal zgodne z normą. Dla stanu uzębienia malucha znacznie gorsze jest zbyt wczesne ząbkowanie, w 3-4 miesiącu życia. Ząbki są wówczas znacznie słabiej zmineralizowane i dużo łatwiej ulegają próchnicy. To właśnie w tych przypadkach higiena jamy ustnej jest wyjątkowo istotna już od samego początku.