ORTODONCJA
Piękny i równy uśmiech o jakim marzysz
Efekt leczenia ortodontycznego to piękna estetyka całego uśmiechu. Dzięki tym zabiegom mamy możliwość odtworzyć prawidłowy zgryz, poprawić symetrię twarzy ale przede wszystkim zapewnić Państwu piękne, proste i równe zęby.
Leczenie ortodontyczne może być stosowane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.
Clear aligner – niewidzialna ortodoncja
Nakładkowa metoda leczenia bez aparatu ortodontycznego. Leczenie metodą Clear Aligner polega na założeniu specjalnych nakładek, które są niewidoczne dla drugiej osoby. Zmieniane raz w miesiącu (w zależności od rodzaju wady) zapewniają skuteczne leczenia, które trwa zaledwie od 3 do 6 miesięcy.
Metoda ta sprawdzi się w przypadku osób, które: posiadają zęby stłoczone w odcinku przednim, mają stosunkowo niewielką wadę zgryzu, oraz oczekują szybkich efektów i krótkiego czas leczenia, nie chcą nosić aparatu stałego.
Wyboru aparatu dokonujemy w oparciu o funkcjonalność i estetykę
Aparaty ruchome stosowane są głównie u dzieci. Są wyjmowane z ust. Przy ich stosowaniu należy bardzo skrupulatnie trzymać się planu leczenia.
Aparaty stałe zakładane są u osób, które mają już wszystkie zęby. Mogą być metalowe. Podczas noszenia tego typu aparatów pacjent co miesiąc przychodzi na wizyty kontrolne w celu wymiany ligatur i aktywacji aparatu.
Aparaty estetyczne
Wielu pacjentów woli bardziej estetyczne rozwiązania, których „nie widać”.
Jednym z takich rozwiązań jest aparat, w którym zamki są ceramiczne i dopasowane do koloru zęba.
- Aparat lingwalny jest rozwiązaniem dla osób, które szczególnie cenią sobie „dyskrecję” noszenia aparatu. Zamki w tym aparacie przyklejone są od wewnętrznej strony zębów i tam także osadzony jest łuk aparatu lingwalnego.
- Aparat Herbsta służy do leczenia tyłozgryzów. Mechanizm działania tego aparatu polega na tym, że stale działająca siła powoduje wysunięcie żuchwy do przodu, dzięki czemu osiągana jest prawidłowa relacja między żuchwą a szczęką.
- Aparat Hyrax jest stosowany w przypadku gdy pacjent posiada zbyt wąską szczękę lub żuchwę. Metoda leczenia tym aparatem powoduje zwiększenie miejsca w łuku zębowym i powstanie tzw. diastemy – przerwy między jedynkami. W następnym etapie zakładany jest kolejny aparat, który powoduje, że stłoczone zęby zaczynają się przesuwać oraz sukcesywnie zajmować pożądane pozycje.
Leczenie ortodontyczne najmłodszych
Każde dziecko, u którego obserwujemy wadę zgryzu może mieć zdrowe, proste i równe zęby. Nawet pięciolatki śmiało mogą rozpocząć wizyty u ortodonty.
Wskazania dla rodziców do zabrania swej pociechy na wizytę u ortodonty są wszelakie. Może to być nadmiernie wysunięty lub schowany podbródek, zniszczenie zębów mlecznych lub i ich zbyt wczesne wypadnięcie lub zwyczajnie nieprawidłowe nawyki – zbyt długie ssanie palca, picie z butelki, gryzienie długopisów i paznokci.
Warto poradzić się specjalisty również wtedy, gdy zaobserwujemy widoczne zaburzenie wzrostu zębów, widoczną asymetrię twarzy, problemy z prawidłową wymową, a także bóle głowy, migreny, bóle stawów skroniowo-żuchwowych.
Pierwsza wizyta u ortodonty polega na dokładnej konsultacji medycznej z lekarzem. Podczas przeprowadzonego wówczas wywiadu sprawdzany jest stan Państwa uzębienia, omawiane są możliwości rozwiązań medycznych, szacowany jest czas oraz koszty leczenia.
Pierwsza wizyta u ortodonty
Konsultacje przeprowadza się w celu wyjaśnienia, w jak najbardziej przystępny sposób, na czym będzie polegało leczenie, jak się do niego przygotować oraz jakich efektów oczekiwać. Wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontycznego skraca czas noszenia aparatu oraz znacznie zmniejsza koszty.
- Planowanie
Przed rozpoczęciem leczenia, na podstawie badań obrazowych (pantomogramu i tomografii), przygotowywany jest indywidualny plan ortodontyczny. Z użyciem specjalistycznych mas plastycznych pobierane są wyciski, które posłużą do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych.
- Przed założeniem aparatu
Pierwszorzędnym działaniem przed założeniem aparatu jest wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz oczyszczenie ich z kamienia i osadu. Na tydzień przed założeniem aparatu należy umówić wizytę, na której zakładane są gumki separacyjne (ułatwiają one montaż niektórych elementów aparatu).
Zakładanie aparatu
Przed założeniem aparatu zęby są dokładnie oczyszczane i suszone. Dzięki temu łatwiej jest przykleić do nich zamki. Zakładanie aparatu trwa ok. 1 godziny.
- Wizyta kontrolna
Gdy już zdecydujemy się na założenie aparatu musimy pamiętać o tym, by bezwzględnie zgłaszać się na wizyty kontrolne z ustaloną przez lekarza częstotliwością. Podczas tych wizyt lekarz kontroluje higienę jamy ustnej, efekty leczenia oraz wymienia w aparacie ligatury. W zależności od stopnia skomplikowania leczenie może trwać od roku do dwóch lat.
- Demontaż aparatu
Zakończenie głównego leczenia ortodontycznego polega na zdjęciu aparatu stałego, co ma miejsce podczas jednej wizyty. Następnie zaleca się wykonywanie zabiegów higienizacyjnych takich jak skaling czy piaskowanie.
- Szyna retencyjna
Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie kończy się całkowicie w momencie zdjęcia aparatu. Okres retencji, czyli utrwalania ma ogromne znaczenie dla efektów leczenia. Stosuje się do tego celu zdejmowane przeźroczyste szyny retencyjne.