RTG

RTG

Zdjęcie rentgenowskie cyfrowe to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce stomatologicznej. Przez wzgląd na budowę zębów oraz kości twarzy – tkanki twarde, RTG nie wymaga użycia środka kontrastującego, dzięki czemu zwiększa komfort badania i stanowi doskonałe rozwiązanie współczesnej stomatologii.

Lekarz trzymający zdjęcie RTG zębów
Obraz autorstwa senivpetro na Freepik

Wskazaniem do zastosowania badania RTG jest najczęściej diagnostyka chorób zębów oraz zmian w obrębie kości i tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcia rentgenowskie stosuje się również w celu zdiagnozowania zatok przynosowych oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Badania RTG równie często wykorzystuje się do oceny skutków badania ortodontycznego i w diagnostyce onkologicznej.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania. Kolejną zaletą stosowania tego typu rozwiązania w stomatologii jest jego nieinwazyjność oraz brak możliwości wystąpienia po tym badaniu powikłań.

Przeciwwskazania do wykonania badania RTG w diagnostyce stomatologicznej są takie same jak w każdej dziedzinie medycyny. Zdjęcia rentgenowskie u kobiet w ciąży mogą być wykonywane tylko w przypadku bezwzględnej konieczności. Należy pamiętać, że u dzieci stosuje się zmniejszoną dawkę promieniowania oraz aby badań tych nie wykonywać zbyt często. Warto więc poinformować swojego lekarza, jeśli w ostatnim czasie mieli Państwo wykonywane takie badanie lub inne z użyciem promieniowania jonizującego.

Dentystka pokazuje prześwietlenie zębów swojej pacjentce.
Obraz autorstwa Freepik