UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 (52) 349 53 13

 stomedgabinet@stomed.eu

 • STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzęt
  STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzęt

Stomatologia zachowawcza – to dział stomatologii, którego ideą jest zapobieganie próchnicy, a więc przede wszystkim profilaktyka, ale również leczenie już powstałych ubytków próchnicowych. Bardzo duży obszar tej specjalności należy do działu endodoncji, czyli dziedziny specjalizującej się w leczeniu kanałowym zębów.

PRÓCHNICA

Próchnica zębów jest to choroba zakaźna, która polega na trwałym zniszczeniu struktury zęba, zarówno substancji nieorganicznej jak i organicznej w wyniku działania bakterii.


Wpływ na szybkość rozwoju próchnicy mają cztery czynniki:

 • Bakterie – główna przyczyna
 • Cukry
 • Podatność zębów
 • Czas

 

BAKTERIE:

Bakterie, które są odpowiedzialne za rozwój próchnicy występują na zębach. W wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia wewnątrz-
i zewnątrzustrojowego drobnoustroje wytwarzają kwasy, które powodują niszczenie
tkanek twardych zęba. Polega to na demineralizacji substancji nieorganicznych a następnie proteolizie substancji organicznych zęba. W wyniku działania bakterii i zachodzących procesów powstaje tzw. „płytka nazębna”, która odkłada się na zębach w postaci biofilmu.

 


Cukry:

Cukry są wykorzystywane przez bakterie jako pokarm, z którego produkowane są kwasy. Wprowadzamy je do jamy ustnej z każdym posiłkiem, a długotrwałe utrzymywanie się ich w ślinie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Dlatego tak istotne jest mycie zębów po każdym posiłku (wówczas usuwamy cukry z powierzchni zębów i zmniejszamy ryzyko rozwoju próchnicy).


Podatność zębów:

Wynika ona z wielu czynników, zarówno z predyspozycji genetycznych, jak i warunków socjalnych. Jednak wiele przeprowadzonych badań oraz testów udowodniło,  że prowadzenie właściwej profilaktyki (badania kontrolne, mycie zębów) zmniejsza podatność zębów na próchnicę.


Czas:

Spożywanie dużej ilości cukrów nie stanowi zagrożenia próchnicą jeśli tylko dokładnie oczyścimy nasze zęby bezpośrednio po posiłku. Im dłużej zanieczyszczenia (np. pokarm, cukier z napojów) utrzymują się na zębach tym szybciej powstaje próchnica.Usuwając resztki pokarmowe z powierzchni naszych zębów, usuwamy źródło powstawania próchnicy.

 

LECZENIE PRÓCHNICY

 

Leczenie próchnicy jest zależne od stopnia zaawansowania choroby:

 • Próchnica powierzchniowa – najdelikatniejsza forma próchnicy. Leczenie w tym przypadku polega na wzmacnianiu szkliwa poprzez jego reminerealizację. Przy regularnych wizytach u stomatologa, proces leczenia najczęściej kończy się na tym etapie.
 • Próchnica o średniej głębokości – w tym przypadku dochodzi do uszkodzenia zęba w głębszych warstwach pod szkliwem (naruszenie zębiny). Leczenie polega na usunięciu zniszczonych fragmentów zęba
  i uzupełnieniu powstałej luki.
 • Próchnica głęboka – bakterie dostają się bardzo głęboko, do miazgi zęba. Wówczas wymagane jest leczenie kanałowe, które obecnie przebiega całkowicie bezboleśnie dzięki dobrym znieczuleniom stosowanym w naszej klinice.