UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

 (52) 349 53 13

 stomedgabinet@stomed.eu

  • STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzęt
    STO-MED od lat wysoka jakość usług i nowoczesny sprzęt

Piękny i równy uśmiech, o jakim marzysz.

Efekt leczenia ortodontycznego to piękna estetyka całego uśmiechu. Dzięki tym zabiegom mamy możliwość odtworzyć prawidłowy zgryz, poprawić symetrię twarzy ale przede wszystkim zapewnić Państwu piękne, proste i równe zęby.    

Leczenie ortodontyczne może być stosowane zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych.

 

Clear Aligner - niewidzialna ortodoncja

Nakładkowa metoda leczenia bez aparatu ortodontycznego

Leczenie metodą Clear Aligner polega na założeniu specjalnych nakładek, które są niewidoczne dla drugiej osoby. Zmieniane raz w miesiącu (w zależności od rodzaju wady) zapewniają skuteczne leczenia, które trwa zaledwie od 3 do 6 miesięcy.

Metoda ta sprawdzi się w przypadku osób, które: posiadają zęby stłoczone w odcinku przednim, mają stosunkowo niewielką wadę zgryzu, oraz oczekują szybkich efektów i krótkiego czas leczenia, nie chcą nosić aparatu stałego.

 

Wyboru aparatu dokonujemy w oparciu o funkcjonalność i estetykę

Aparaty ruchome stosowane są głównie u dzieci. Są wyjmowane z ust. Przy ich stosowaniu należy bardzo skrupulatnie trzymać się planu leczenia.

Aparaty stałe zakładane są u osób, które mają już wszystkie zęby. Mogą być metalowe. Podczas noszenia tego typu aparatów pacjent co miesiąc przychodzi na wizyty kontrolne w celu wymiany ligatur i aktywacji aparatu.

 

Aparaty estetyczne

Wielu pacjentów woli bardziej estetyczne rozwiązania, których „nie widać”.

Jednym z takich rozwiązań jest aparat, w którym zamki są ceramiczne i dopasowane do koloru zęba.

Aparat lingwalny jest rozwiązaniem dla osób, które szczególnie cenią sobie „dyskrecję” noszenia aparatu. Zamki w tym aparacie przyklejone są od wewnętrznej strony zębów i tam także osadzony jest łuk aparatu lingwalnego.

Aparat Herbsta służy do leczenia tyłozgryzów. Mechanizm działania tego aparatu polega na tym, że stale działająca siła powoduje wysunięcie żuchwy do przodu, dzięki czemu osiągana jest prawidłowa relacja między żuchwą a szczęką.

Aparat Hyrax jest stosowany w przypadku gdy pacjent posiada zbyt wąską szczękę lub żuchwę. Metoda leczenia tym aparatem powoduje zwiększenie miejsca w łuku zębowym i powstanie tzw. diastemy - przerwy między jedynkami. W następnym etapie zakładany jest kolejny aparat, który powoduje, że stłoczone zęby zaczynają się przesuwać  oraz sukcesywnie zajmować pożądane pozycje.

 

Leczenie ortodontyczne najmłodszych.

Każde dziecko, u którego obserwujemy wadę zgryzu może mieć zdrowe, proste i równe zęby. Nawet pięciolatki śmiało mogą rozpocząć wizyty u ortodonty.

Wskazania dla rodziców do zabrania swej pociechy na wizytę u ortodonty są wszelakie. Może to być nadmiernie wysunięty lub schowany podbródek, zniszczenie zębów mlecznych lub i ich zbyt wczesne wypadnięcie lub zwyczajnie nieprawidłowe nawyki – zbyt długie ssanie palca, picie z butelki, gryzienie długopisów i paznokci.

Warto poradzić się specjalisty również wtedy gdy zaobserwujemy widoczne zaburzenie wzrostu zębów, widoczną asymetrię twarzy, problemy z prawidłową wymową a także bóle głowy, migreny, bóle stawów skroniowo-żuchwowych.

 

 

Pierwsza wizyta u ortodonty polega na dokładnej konsultacji medycznej z lekarzem. Podczas przeprowadzonego wówczas wywiadu sprawdzany jest stan Państwa uzębienia, omawiane są możliwości rozwiązań medycznych, szacowany jest czas oraz koszty leczenia.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Konsultacje przeprowadza się w celu wyjaśnienia, w jak najbardziej przystępny sposób, na czym będzie polegało leczenie, jak się do niego przygotować oraz jakich efektów oczekiwać. Wczesne rozpoczęcie leczenia ortodontyznego skraca czas noszenia aparatu oraz znacznie zmniejsza koszty.

Planowanie

Przed rozpoczęciem leczenia, na podstawie badań obrazowych (pantomogramu i tomografii), przygotowywany jest indywidualny plan ortodontyczny. Z użyciem specjalistycznych mas plastycznych pobierane są wyciski, które posłużą do wykonania gipsowych modeli diagnostycznych.

Przed założeniem aparatu

Pierwszorzędnym działaniem przed założeniem aparatu jest wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz oczyszczenie ich z kamienia i osadu. Na tydzień przed założeniem aparatu należy umówić wizytę, na której zakładane są gumki  separacyjne (ułatwiają one montaż niektórych elementów aparatu).

 

Zakładanie aparatu:

Przed założeniem aparatu zęby są dokładnie oczyszczane i suszone. Dzięki temu łatwiej jest przykleić do nich zamki. Zakładanie aparatu trwa ok. 1 godziny.

Wizyta kontrolna:

Gdy już zdecydujemy się na założenie aparatu musimy pamiętać o tym, by bezwzględnie zgłaszać się na wizyty kontrolne z ustaloną przez lekarza częstotliwością. Podczas tych wizyt lekarz kontroluje higienę jamy ustnej, efekty leczenia oraz wymienia w aparacie ligatury. W zależności od stopnia skomplikowania leczenie może trwać od roku do dwóch lat.

Demontaż aparatu

Zakończenie głównego leczenia ortodontycznego polega na zdjęciu aparatu stałego, co ma miejsce podczas jednej wizyty. Następnie zaleca się wykonywanie zabiegów higienizacyjnych takich jak skaling czy piaskowanie.

Szyna retencyjna

Należy pamiętać, że leczenie ortodontyczne nie kończy się całkowicie w momencie zdjęcia aparatu. Okres retencji, czyli utrwalania ma ogromne znaczenie dla efektów leczenia. Stosuje się do tego celu zdejmowane przeźroczyste szyny retencyjne.